Anadolu Efes Spor Kulübü

Ergin Ataman Okyanus Kolejleri’ne Konuk Oldu...

Başantrenörümüz Ergin Ataman, yapılan iş birliği çerçevesinde altyapı oyuncularımızın eğitim aldığı Okyanus Kolejleri’ne canlı yayında konuk oldu ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Okyanus Kolejleri'nin canlı yayınında Gençlik Söyleşileri'ne konuk olan Ergin Ataman, “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Hepinizin Atatürk İlke ve İnkılapları ile Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’i hep ileri götürecek, medeniyet ve bilim için çaba gösterecek ve aynı zamanda sanat, kültür ve spora önem veren gençler olarak yetişmenizi istiyorum” dedi.

Covid-19 salgını nedeniyle basketbolun durma noktasına gelmesine değinen Ataman, “Anadolu Efes tarihinin en iyi sezonunu geçiriyordu. Bu bizi çok kötü etkiledi. İlk 10 gün tesisleri kapattık, bu en çok altyapı oyuncularına zarar verdi. A takım oyuncuları bir şekilde antrenmanlarına geliyorlar ama bu en çok altyapı oyuncularını etkiledi. Tesislere de gelemiyorlar, sokağa çıkma yasağı var. Örneğin A Takımdan Mustafa Kurtuldum ve Ömercan İlyasoğlu ilk başlarda salona gelip çalışıyorlardı ancak sonrasında sokağa çıkma yasağı gelince, gelemediler” şekline konuştu.

Ataman, "Basketbol Süper Ligi tatil edildi ama EuroLeague’in oynanma ihtimali yüksek. EuroLeague ile ilgili kararı bekliyoruz. O da iptal olursa, A Takım sezonu kapatmış olur. dedi.

Okyanus Kolejleri İş Birliği Bizim İçin Çok Önemli...
Anadolu Efes'in Okyanus Kolejleri ile iş birliğine değinen Ergin Ataman, “Bu iş birliği bizim için çok önemli. Anadolu Efes'in geçmişte çok büyük yıldızları çıkardığı dönemde ben de altyapı antrenörüydüm. Çok koordineli bir çalışmayla hem okula gidiyorlardı hem de dünya şampiyonlukları kazandılar. Biz de dünya basketboluna oyuncular yetiştirdik. Son dönemde bu birlikteliği Okyanus Koleji ile yapıyoruz. Burslu oyuncularımızın tamamı Okyanus Koleji’nde eğitim görüyorlar. Sürekli konuşuyorum altyapı sorumlularımızla, genel direktör Alper Yılmaz ile. Çok iyi gittiğini söylüyorlar. Bizim için önemli olan altyapı oyuncularımızın antrenmanlarına gelmesi ama eğitimi de eksiksiz almaları gerekiyor. Okyanus Koleji’nin kendi kapalı spor salonunda da okul takımı ile çalışıyorsunuz. Umarım bazılarınız iyi üniversitelere girersiniz ve bazılarınız da geçmişte olduğu A Takım seviyesine gelirsiniz. Şu an çok güzel bir birliktelik var.” dedi.

Eğitime ve Basketbol Oynamaya Devam Edin...
Sporcu gençlere tavsiyelerde bulunan Ergin Ataman, “Tavsiyem, oyuncuların eğitime ve basketbol oynamalarına devam etmeleri. Bizim altyapı takımlarımızın okul bazında birçok Avrupa şampiyonluğu var. Bu konuda çok ümitliyim. Okyanus Koleji’nin Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluğu almasını bekliyorum. Ben hep şampiyonlukları hedeflerim, Okyanus Koleji’nin de bunu hedeflemesi gerek. Eğitim zamanında da bir ara ayarlanıp, haftada üç gün basketbol dersi adı altında 1,5 saatlik bir periyotta oyuncular antrenman da yapabilirler. Nasıl ki bir matematik, coğrafya dersine giriyorlarsa, basketbol antrenmanını okulda da yapabilirler. Akşamüstü de gelip kulüp takımında çalışırlar. Burada hocalarınızın da sizin eğitiminizi aksatmadan tolerans tanıması ve ek derslerle bu açığı kapatmanızı sağlaması gerek. Öğretmenlerinizin de buna destek olması gerekiyor. Geçmişte de bunu yaşadık, bazen sıkıntı oluyor. Ders mi, basketbol antrenmanı mı gibi ikilimde sizin kalmamanız gerekiyor.” dedi.

Benim İdolüm Aydın Örs’tü...
Antrenörlüğe ilk başladığı dönemde bir idolü olup olmadığına yönelik gelen soruya Ataman, "Bir idolüm yoktu diyebilirim. Ama yedi yıl boyunca Anadolu Efes’in altyapısında çalıştım. O dönemde de A Takım hocamız Aydın Örs’tü. Benim idolüm Aydın hocaydı. Türk basketbolunda önemli başarıları var. Onun yardımcısı olduğu dönemlerde kendime idol olarak onu aldım" açıklamasını yaptı.

Basketbolda oyun tarzına da değinen Ataman, “Basketbol artık sadece kazanmak değil, izleyenlere de keyif vermesi gereken bir spor haline geldi. Ben de oyuncularımı serbest bırakmayı seviyorum. Hızlı hücumu çok seviyorum. İyi savunma yapıp hızlı hücuma çıkmayı, yüksek skorları seviyorum. Hızlı oynanan basketbolu ve kendisini sınırlamayan yetenekleri, kendisine özgüveni olan oyuncularla oynanan basketbol, benim tercih ettiğim bir basketbol.” şeklinde konutu.

Ergin Ataman’dan Film ve Dizi Tavsiyeleri...
Film ve dizi tavsiyesinde de bulunan Ergin Ataman, “Koç Carter çok güzel bir film. Yıllar önce çekilmiş bir film. Birçok arkadaşımız yeni gelen dizi, The Last Dance’i izliyorlardır. Ben de takip ediyorum, gelir gelmez izliyorum. Görüntüler müthiş, Michael Jordan’ın basketbol görüntüleri. Takım ve oyuncular arasındaki ilişkiler, bunları detaylı ve gerçeklerle anlatıyor. Diğerleri film ama The Last Dance tamamen gerçek bir belgesel. İlk aklıma gelen bu ikisi" yanıtını verdi.

“Basketbolu hangi derslere benzetiyorsunuz?” sorusuna ise Ataman şöyle yanıt verdi: “Matematik ve geometri geldi benim aklıma. Aslında tüm derslerden var. Basketbol sadece teknik bir olay değil. Topu paylaşmanın çok önemli olduğu bir alan. Ama geometri özellikle biz hocaların taktik board’da çizerken sıkça kullandığımız şeyler. Her oyuncunun bir hareketi vardır, aynı düzeyde hareket etmeleri gerekir. Geometriye benzediğini söyleyebiliriz.”

Oğlu Sarp ile ilgili konuşan Ergin Ataman, “Sarp, ödev yapmayı pek sevmez. Okulda dersleri iyi. Şu an 10 yaşında ve dördüncü sınıfa gidiyor. İlk dönemde derslerinin hepsi pekiyi idi, takdirname aldı. Biraz bol keseden veriyor hocalar da, bizim dönemimizde böyle değildi. Çok ödev verilmesine karşı olduğum için annesi daha çok takip ediyor, ben çok fazla önemsemiyorum. Bazen veli toplantıları oluyor, orada da annesi bana sen git o zaman diyor ama vaktim olmuyor. Çok fazla ödev veren öğretmenleri ben çok uygun görmüyorum. Ben eğitimimi yurt dışında gördüm ve eve gidip ödev yaptığımı hatırlamıyorum.” dedi.

En Unutamadığım Maç Geçen Sezonki EuroLeague Finali...
Ergin Ataman, bir öğrencinin kendisine sorduğu tek kelimelerin karşılıklarını ise şöyle verdi:

Sağlık: Hayat, sahip olduğumuz en önemli şey.
Basketbol: Tutku.
En sevdiğiniz yemek: Köfte ekmek.
En unutamadığınız maç: Geçen sezonki EuroLeague finali.
Eğitim: Kültür.
Anadolu Efes: Benim yarım.
Ergin Ataman: Winner.

Bayrağımızı İleri Götürecek Gençler Olmanızı Temenni Ediyorum...
Son olarak tüm gençlere mesaj gönderen Ergin Ataman, “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Hepinizin Atatürk İlke ve İnkılapları ile Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’i hep ileri götürecek, medeniyet ve bilim için çaba gösterecek ve aynı zamanda sanat, kültür ve spora önem veren gençler olarak yetişmenizi istiyorum. Önemli olan önce iyi insan olmak, sonra iyi sporcu olmak, sonra iyi basketbolcu olmak. İyi öğrenci olmak da çok önemli. Çok şanslı insanlarız, çok güzel bir ülkede yaşıyoruz, iyi bir birlikteğimiz var. Bayrağımızı, milletimizi çok seviyoruz. Bunu ileri götürecek gençler olmanızı temenni ediyorum. Bu ülke sizlerin. Sizler ülkenin geleceğisiniz. Etrafta negatif şeyler duysanız da, ben Türkiye’nin hep daha ileriye gittiğini düşünüyorum. Hiçbir zaman geri adım atmak yok, hep ileriyi düşüneceğiz. Biz sporcular hep böyleyizdir. Bir maç biter, diğer maça bakarız. Zorlu bir dönem yaşıyoruz, evlerdeyiz, okula gidemiyorsunuz. Televizyonları açtığınız zaman felaket senaryolarına maruz kalıyorsunuz. Hep pozitif ve ümitli olalım. Hepinizin bayramını kutluyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.