Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Küresel Amaçlar Forması #17 #HareketeGeç

 • 2021

Sosyal sorumluluk ve farkındalık projelerine destek veren Anadolu Efes Spor Kulübü, 2020-2021 sezonunda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı sahiplendi. Anadolu Efes, Turkish Airlines EuroLeague’deki Panathinaikos OPAP ile olan karşılaşmada dünya liderleri tarafından Eylül 2015’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na dikkat çekmek için #17 #HareketeGeç formasıyla sahaya çıktı. Bu maça özel olarak tasarlanan formayla Anadolu Efes, herkese sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçme çağrısı yaptı.

Yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel bir eylem çağrısı olan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın tümüne formasında yer veren Anadolu Efes, forma üzerindeki QR kod ile de basketbolseverleri Küresel Amaçlar internet sitesine yönlendirdi. Anadolu Efes oyuncuları da #HareketeGeç mesajlı videolarıyla bu önemli harekete destek oldu.

Karşılaşma öncesinde yayınlanan Anadolu Efes Stüdyo’da bu konuyla ilgili bilgilendirici içerikler paylaşan Anadolu Efes Spor Kulübü; Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve FAO destekçisi, Aktivist Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’ı da konuk etti. Koçak, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın hem bireysel hem de toplumsal yaşam için önemini basketbolseverlere anlatarak gezegeni ve geleceği beslemek için harekete geçme çağrısını yineledi.

Gerçekleştirdiği projelerde küresel sorunlara özel bir yer ayıran Anadolu Efes Spor Kulübü, 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı formasında taşıyarak UNDP Türkiye’nin Küresel Amaçlar Kampanyası’nın kampanya ortağı olarak konumlandırıldı.

https://www.kureselamaclar.org/is-ortaklari/

Pembe Top Sahada

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015

Anadolu Efes Spor Kulübü, her sezon Euroleague’te oynadığı ilk iç saha maçında “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında Anadolu Sağlık Merkezi iş birliğiyle “Pembe Top Sahada” projesini hayata geçiriyor. Sekiz kez düzenlenen proje kapsamında Pembe Top maçlarının hava atışı, projenin gönüllü destekçileri; Beren Saat, Bergüzar Korel, Sinem Kobal, Elçin Sangu, Özge Özpirinçci, Bensu Soral, Neslihan Atagül Doğulu ve Demet Özdemir tarafından pembe top ile gerçekleştirildi.

Bir Kitap da Sen Getir

 • 2022
 • 2021
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015

Anadolu Efes Spor Kulübü tarafından 2015 yılından bu yana düzenli bir şekilde gerçekleştirilen Bir Kitap da Sen Getir projesi, her yıl Kütüphaneler Haftası’nda düzenleniyor. Basketbolseverler, kampanya kapsamında seçilen maç için bilet almak yerine kitap getirerek salona giriş yapabiliyor. Her yıl kampanya çerçevesinde basketbolseverlerden toplanan binlerce kitap, Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın desteğiyle ihtiyaç sahibi okullara ulaştırılıyor. Anadolu Efes, Bir Kitap da Sen Getir kampanyasını 2021-2022 sezonunda Basketbol Süper Ligi’ndeki Anadolu Efes – Aliağa Petkim maçında altıncı kez gerçekleştirdi.

EuroLeague One Team Projeleri

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014

Euroleague’in, Turkish Airlines EuroLeague ve EuroCup organizasyonlarına katılan 40’ın üzerinde takımı entegre ettiği bir kurumsal sosyal sorumluluk programı olan One Team’de basketbol, toplumda gerçek bir sosyal etki elde etmek için bir araç olarak kullanılıyor. One Team programında “toplumsal entegrasyon” teması altında çalışmalar yapılıyor. Her kulüp kendi topluluğunun ihtiyaçlarına yönelik özel bir One Team projesi geliştiriyor. Ayrıca her yıl bir oyuncu, One Team elçisi olarak katılımcılarla bir araya geliyor. Anadolu Efes Spor Kulübü, 2014 yılından bu yana One Team projelerine destek veriyor. Anadolu Efes, One Team çerçevesinde gerçekleştirdiği projelerle 2019 ve 2020 yıllarında üst üste iki kez EuroLeague tarafından “Avrupa’nın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Gerçekleştiren Takımı” seçildi.

2021-2022 Anka Spor Kulübü - Anadolu Efes Basketbol Okulları Projesi:

ANKA Spor Kulübü ve Anadolu Efes Spor Kulübü Basketbol Okulları iş birliğiyle gerçekleştirilen One Team çalışmalarının odağında; toplumsal cinsiyet eşitliği, sporda eşitlik, sağlıklı ve kaliteli yaşam temaları yer aldı. Bu odak ile bir yandan çocukların farkındalıkları artırılırken bir yandan da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları da desteklenmiş oldu.

2020-2021 Aktif Yaşam Derneği, Anadolu Efes Basketbol Okulları Projesi:

Anadolu Efes Spor Kulübü, Aktif Yaşam Derneği ve Anadolu Efes Spor Kulübü Basketbol Okulları iş birliğiyle; 20 öğrencinin katıldığı ve pandemi şartları sebebiyle dijital ortamda düzenlenen One Team projesinde fiziksel aktivite eksikliği ve teknoloji bağımlılığına dikkat çekti.

2019-2020 Beylikdüzü Belediyesi One Team Projesi:

2018-2019 sezonundaki proje, Beylikdüzü Belediyesi’yle birlikte devam ettirilerek, katılımcıların edindikleri faydanın sürekli hale getirilmesi amaçlanmıştır.

2018-2019 Özel Olimpiyatlar Türkiye One Team Projesi:

Bu projede hem Özel Olimpiyatlar Türkiye hem de Beylikdüzü Belediyesi ile birlikte yaptığımız iş birliği ile down sendromlu özel sporcuların kişisel gelişimlerine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

2017-2018 Sezonu Okyanus Kolejleri One Team Projesi:

Projenin amacı, hızla gelişen teknolojinin hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da fiziksel olarak bizleri yavaşlattığı gerçeğini kabul ederek, çocuklara spor yapma alışkanlığı kazandırmaktı.

2016-2017 Sezonu Anadolu Etap-MİÇO (Misafir İşçi Çocukları) One Team Projesi:

Projenin amacı, yaz tatillerinde aileleri ile birlikte Anadolu Etap’ın çiftliklerine gelen mevsimlik işçi çocuklarının basketbol ile tanıştırılması ve bu sayede sosyalleşmeleriydi.

2016-2017 Sezonu Koruncuk Vakfı One Team Projesi:

Projenin temel amacı, korunma altına alınmış çocukların kaybolmuş özgüvenlerini basketbolun metaforları ile geri kazandırmak ve geleceğe umutla bakan bireyler haline getirmekti.

2015-2016 Sezonu Tozkoparan Ortaokulu One Team projesi:

Projenin temel amacı, erken okul terkine karşı basketbolun metaforları ile çocuklara okul sevgisi kazandırmak ve geleceğe umutla bakmalarını sağlamaktı.

2014-2015 Sezonu: Özel Sporcular Abdi İpekçi’de:

Euroleague’in sosyal sorumluluk programı “One Team” kapsamında Anadolu Efes - Sassari karşılaşması öncesinde Özel Olimpiyatlar sporcuları seyircileri selamladı. Zihinsel engelli çocukların topluma kazandırılmasını amaçlayan Özel Olimpiyatlar Hareketi’nin sporcuları Anadolu Efes ve Sassari takım oyuncuları ile birlikte sahaya girerek basketbolcu ağabeyleri ile birlikte fotoğraf çektirdi.

Anadolu Efes Spor Kulübü, 2016 – 2017 sezonunda Anadolu Etap ve Koruncuk Vakfı, 2017-2018 sezonunda da Okyanus Kolejleri ile birlikte gerçekleştirdiği projelerle Euroleague tarafından “One Team Ödülü”ne aday gösterildi ve son 5 takım arasına kaldı.

2018-2019 sezonunda Özel Olimpiyatlar Türkiye ile gerçekleştirilen proje ise EuroLeague ve EuroCup’ta yer alan 40’tan fazla kulübün projeleri arasından “en iyi” seçilerek EuroLeague Altın Ödülü’ne layık görüldü. Böylece Altın Ödül, ilk kez bir Türk kulübü tarafından kazanıldı.

Anadolu Efes, 2019-2020 sezonunda Beylikdüzü Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği proje ile One Team Ödülleri’nde üst üste ikinci kez Altın Ödül’ün sahibi oldu.

Ülkemize One Team Ödülleri’nde Altın Ödül kazandıran ilk takım olan Anadolu Efes, Avrupa’da da üst üste ve iki kez kazanan ilk ve tek takım oldu.

Spor ile Eğitim Aynı Platformda

 • 2019
 • 2018
 • 2017

Anadolu Efes Spor Kulübü ile Okyanus Koleji arasında gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, Anadolu Efes altyapısında oynayan sporcular, evlerine yakın okullarda eğitim alarak ulaşım stresi ve zaman kaybı yaşamayacak. Böylece altyapı oyuncuları, hem eğitim hayatlarına hem de basketbola daha kolay konsantre olabilecekler. Anadolu Efes Spor Kulübü altyapı takımlarında forma giyen 80’e yakın oyuncu, şu an Okyanus Koleji kampüslerinde eğitim hayatına devam ediyor.

Down Sendromlu Gençlerin Litvanya’ya Götürülmesi

 • 2016

Anadolu Efes Spor Kulübü, Zalgiris Kaunas ve Special Olympics’in destekleriyle “21 Mart Dünya Down Sendromu Günü kapsamında Down Sendromu Derneği’nden iki genci Zalgiris Kaunas deplasmanına götürdü. Takım uçağında Litvanya’ya seyahat eden gençler, Special Olympics Litvanya bünyesindeki altı Litvanyalı sporcu ile birlikte karşılaşmanın devre arasında seyircileri selamladı. Ayrıca Şule İnan ve Robert Cem Osborn, devre arasında Litvanyalı sporcular ile yaptıkları basketbol yarışmasında da binlerce seyircinin önünde basket attı. Tüm taraftarlar down sendromlu gençleri ve sporcuları ayakta alkışladı. Bu proje ile birlikte oluşan sinerji sonrasında Anadolu Efes Spor Kulübü ve Zalgiris Kaunas kardeş kulüp oldular.

Olympiacos karşılaşmasında Bilecikli genç basketbolcuları ağırladık

 • 2016

Türk basketbolunda ilklerin öncüsü Anadolu Efes Spor Kulübü, Bilecik Bozüyük Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nun kız basketbolcularına unutulmaz bir gün yaşattı. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinde basketbol sevgisinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Anadolu Efes, Adana Vakıfbank Ortaokulu’yla karşı karşıya geldikleri maçta aldıkları farklı mağlubiyet sonrasında fazlasıyla üzülen ve kamuoyunun dikkatini çeken kız basketbolcuları, Olympiacos karşılaşmasında ağırladı. Genç basketbolcular, karşılaşma öncesinde Anadolu Efes’in başarılı oyuncuları kaptan Doğuş Balbay ve Cedi Osman’la tanışırken maç öncesinde Anadolu Efes oyuncuları için bir çıkış koridoru da oluşturdular. Ayrıca genç basketbolcuların Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oldukları anons edildiğinde, tüm basketbolseverler Bilecikli konukları ayakta alkışladılar.

Bremen Mızıkacıları Abdi İpekçi’de

 • 2015

Anadolu Efes Spor Kulübü’nün Turkish Airlines Euroleague Top 16 E Grubu’nun 11. haftasında Hırvatistan temsilcisi Cedevita Zagreb’i ağırladığı karşılaşmanın devre arasında zihinsel engelli çocuklardan oluşan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu, mini bir konser verdi. Karşılaşmanın devre arasında benzersiz bir performans sergileyen Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu, basketbolseverler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Gazilerin Euroleague Maçında Ağırlanması

 • 2015

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen Euroleague Birinci Tur B Grubu üçüncü hafta karşılaşmasında Anadolu Efes Cedevita Zagreb’i konuk etti. Anadolu Efes Spor Kulübü, bu coşkulu günde 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev yapmış Gazileri ağırladı.

Görme Engellilere Canlı Maç Anlatımı

 • 2014

Anadolu Efes Spor Kulübü, Basketbol Süper Ligi 2014-2015 sezonunda Beşiktaş Integral Forex’i ağırladığı karşılaşmada 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında görme engelli basketbolseverleri ağırladı. Ünlü basketbol sunucusu İsmail Şenol, karşılaşmayı görme engelli konuklara özel kulaklıklarla anlattı.

Darülaceze Ziyareti

 • 2014

Anadolu Efes’in yıldız oyuncuları Doğuş Balbay, Birkan Batuk ve Stratos Perperoglou, kulübün resmi sponsoru Sarar ile birlikte Darülaceze’yi ziyaret etti. Ziyaret, toplumda yardıma ihtiyacı olan kişilere dikkat çekmek ve sivil toplum kuruluşlarını gündeme taşıyarak toplumsal bilincin oluşmasını desteklemek amacıyla gerçekleştirildi.

Doğudan Batıya Minik Yürekler

 • 2011
 • 2010

Doğu bölgelerimizde yaşayan öğrencilerin Anadolu Efes’in bir Euroleague maçına davet edilerek İstanbul’da ağırlandı. Akvaryum, Forum İstanbul vb yerlerde gezdirilmesi ve küçük bir İstanbul gezisi organize edildi.

Mavi Buluşmalar

 • 2011
 • 2010

Anadolu Efes Spor Kulübü oyuncuları, Tohum Otizm Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyaret sonrasında vakıf bünyesindeki bireyler Euroleague maçında ağırlandı.

Basketbol Topu Kumbarası Kampanyası

 • 2011

Anadolu Efes Spor Kulübü’nün 35. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Herkes için Spor Federasyonu desteğiyle yapılan kampanyada, Anadolu Efes Spor Kulübü’nün 35. yılındaki resmi maçlarda attığı basket sayısı kadar top, Düzce’de bulunan 12 ortaokula bağışlandı.

35. Yıl Etkinlikleri

 • 2011

35. yıl etkinlikleri kapsamında Siirt Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’na basketbol sahası yapılırken, Kastamonu ve Aksaray’da da basketbol sahaları yapıldı.

Zihinsel Engelli Çocukları Ziyaret

 • 2011

İstanbul Ümraniye’deki bir merkezde bulunan zihinsel engelli çocuklar ziyaret edildi.

Böbrek Vakfı Ziyareti

 • 2007

Anadolu Efes Spor Kulübü oyuncuları, Böbrek Vakfı Hastanesi’nde tedavi gören vatandaşlarımızı ziyaret ettiler.

Hakkari’de Basketbol Başkadır

 • 2006

Hakkari’de bir edebiyat öğretmeni tarafından kurulan basketbol takımının en büyük hayalleri olan Abdi İpekçi Arena’da maç seyretme hayalleri gerçekleştirildi. Kızlı –erkekli 15 kişilik takım Hakkari’den İstanbul’a davet edilerek hem Abdi İpekçi Arena’da sahaya çıktılar, hem Anadolu Efes Basketbol Takımı ile tanıştılar hem de 2 gün süresince İstanbul’u gezme fırsatı elde ettiler.

Efes ile İlk Adım Basketbol Okulları

 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
 • 2006
 • 2005
 • 2004

Edirne’den Hakkari’ye Kıbrıs’tan Giresun’a 42 farklı merkezde 9 yılda yaklaşık 22 bin çocuğa ücretsiz basketbol eğitimi verildi. Sadece çocuklara değil, aynı zamanda görevli teknik kadroya da eğitim programları düzenleyen “Efes ile İlk Adım Basketbol Okulları”, Anadolu Efes Spor Kulübü’nün uzman eğitmen kadrosu ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün altyapı desteği ile Türkiye’de basketbol sporunu küçük yaştan başlayarak sevdirmeyi ve imkanı olmayan çocukların basketbol oynamalarını sağlamayı hedefledi.

Efes İle İlk Adım projesi kapsamında basketbol ve eğlencenin buluştuğu “Anadolu Efes İğneada Kampları” ile sporun ve basketbolun felsefesini ve faydalarını anlatmak amacıyla Efes ile İlk Adım Panelleri düzenlendi.

30.Yıl Etkinlikleri-Efes Akademi

 • 2005

Anadolu Efes Spor Kulübü’nün 30.yılında genç takım oyuncularının sosyal beceri ve motivasyon kazanması için “Efes Akademi” programı gerçekleştirildi. Sporcuların hem sosyal, hem profesyonel hayatta kişisel gelişimlerini sağlamayı hedefleyen Anadolu Efes, “Efes Akademi” programı ile bir ilke daha imza attı.

Anadolu Efes’in genç oyuncuları için düzenlediği “Efes Akademi” ile daha iyi basketbol oynamanın yanı sıra danstan sofra adabına her türlü centilmenlik kurallarını öğretilmesi hedeflendi. Hafta içi beş gün, toplam 12 saat süren “Efes Akademi” programında yer alan dersler; diksiyon, güzel ve etkili konuşma, yaratıcı drama, İngilizce, sporcu beslenmesi, spor psikolojisi, spor sakatlıkları ve ilk yardım, doping, spor gazeteciliği, ritimdans ve satranç oldu.